Ogłoszenia parafialne

DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
25 września 2022

 1. Dziś dwudziesta szósta niedziela w ciągu roku liturgicznego. Po raz kolejny (108) obchodzony jest dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlitwą wspieramy wszystkich, którzy z powodu wojny, prześladowań i innych trudności musieli opuścić rodzinny kraj, aby doświadczali życzliwości i odpowiedniej pomocy w nowych środowiskach.

 2. Co roku 28 września, w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, o godz. 15:00, skrzyżowania ulic, place miast, miasteczek i wsi zamienią się w miejsca modlitwy, by z koronką w ręku prosić Boga o miłosierdzie dla nas i świata całego. Zapraszam do modlitwy wszystkich, by stanąć na ulicy, przed swoim domem, biurem, fabryką, szkołą, kościołem i połączyć się z Jezusem konającym na krzyżu, a następnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wspólnym miejscem modlitwy w Kociszewie będzie skwer przed bramą kościoła

 3. W czwartek, 29 września, przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Święci Archaniołowie to szczególni Boży posłańcy. Niech ich wstawiennictwo wyprasza nam Bożą opiekę.

 4. W najbliższą sobotę rozpoczniemy październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszam wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w nabożeństwie różańcowym codziennie w dni powszednie po pierwszej mszy św. a w niedziele naprzemiennie: w I, III i V niedzielę po godz. 9.00, w II i IV po 11.00 Osoby, które nie mogą przybyć na tę modlitwę do świątyni, zachęcam, aby modlić się na różańcu w domu.

 5. W sobotę przypada także pierwsza sobota miesiąca. Msza św. wotywna ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 17:00 – serdecznie zapraszam!

 6. Kapelan Strażaków zaprasza na VI Pielgrzymkę Strażaków Archidiecezji Łódzkiej i Województwa Łódzkiego do Bazyliki Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, która odbędzie się w piątek 30 września 2022 r. o godz. 17.00 pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
18 września 2022

 1. Dziś dwudziesta piąta niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wspólnie, abyśmy zachowując Boże przykazania, zasłużyli na życie wieczne. Naszą modlitwą otaczamy młode pokolenie, aby wzrastało w wierze i bliskości Pana. Niech udział w świętych obrzędach wspomaga nas na drodze wiernego wypełniania Bożego prawa.

 2. Dziś przypada także Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Naszą modlitwą otaczamy wszystkich pracujących w mediach, aby wiernie służyli prawdzie. W korzystaniu z przestrzeni medialnej niech wszystkim towarzyszy wzajemna życzliwość i szacunek. Dziękujemy także za media katolickie, które służą szerzeniu Dobrej Nowiny. Pod chórem do nabycia tygodnik Niedziela wraz z nowym magazynem Bliżej Życia z Wiarą. Cena zestawu 10 zł.

 3. Dziś, po Summie spotkanie dla rodziców, których dzieci rozpoczynają przygotowanie do przyjęcia Sakramentów Pokuty i Eucharystii.

 4. Wychodząc ze świątyni można złożyć ofiarę do puszki na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

 5. Muszę poinformować, że furtka wejściowa do plebanii nie jest zamykana. Ona się trochę zacina. Żeby wejść do kancelarii trzeba czasami użyć trochę więcej siły.

 6. Serdeczne podziękowania mieszkańcom Kuźnicy, Karczm i Kolonii Karczmy za dwutygodniową opiekę nad kościołem, za sprzątanie i dekorację dożynkową. Proszę by świątynią zajęli się teraz mieszkańcy Zabłot. Gorące podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek parafialnych. Dziękuję paniom, które ofiarnie czyściły kostkę chodnikową, dziękuję za koordynację przygotowań, za kwiaty, wieńce dożynkowe, dary ołtarza, poczęstunek. Wszystkim za obecność i dobrą atmosferę modlitwy dziękczynnej w Kościele jak i serdeczność i ducha prawdziwej wspólnoty po zakończeniu liturgii, wszystkim za wszystko Bóg Zapłać!

  W dzisiejsze święto dzieci i młodzieży pragnę bardzo mocno podziękować pani Bogusławie Hańczka za wieloletnią pracę jako katechetka w szkole. Uroczyste podziękowanie będzie miało miejsce podczas mszy św. o godz. 11:00.

 7. W minionym tygodniu odszedł do domu Ojca śp. Tadeusz Kopka. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie…

DWUDZIESTA CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
11 września 2022

 1. Dziś dwudziesta czwarta niedziela zwykła. Niech moc Boga płynąca z tajemnicy Eucharystii wspomaga nas w naśladowaniu Zbawiciela i dźwiganiu codziennego krzyża. Na Summie o godz. 11.00 dziękować będziemy Panu Bogu za tegoroczne plony.

 2. Dzisiaj przypada także kolejna rocznica ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku. Niech dobry Bóg okaże miłosierdzie wszystkim, którzy zginęli w terrorystycznych zamachach.

 3. Dziś rozpoczyna się Tydzień Wychowania. W naszej modlitwie będziemy prosili Boga o wzrastanie w świętości dla dzieci i młodzieży, a dla wychowawców i rodziców, aby byli dla swoich dzieci przykładem wiary, nadziei i miłości do Boga i Kościoła. Za tydzień na zakończenie Tygodnia Wychowania przypada liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Na mszę św. o godz. 11:00 zapraszam wszystkie dzieci i młodzież z parafii a szczególnie:
  – dzieci rozpoczynające naukę w szkole. Dla nich będzie specjalne błogosławieństwo na rozpoczęcie nauki i poświęcenie tornistrów oraz przyborów szkolnych
  – dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św i ich rodziców
  – młodzież klas siódmych, ósmych i pierwszej klasy ponadpodstawowej, którzy przygotowują się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
  Po mszy św. odbędzie się spotkanie dla rodziców dzieci z klasy III.

 4. W środę, 14 września, będziemy obchodzili święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Przypomina ono, że „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Dlatego dla nas, chrześcijan, krzyż pozostaje szczególnym znakiem. Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy, tego dnia obchodzić będziemy Dzień Modlitw za Ukrainę, wspierając duchowo walczących o wolność i niepodległość i okazując solidarność z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji.

 5. W czwartek, 15 września, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Bolesną. Tym liturgicznym obchodem Kościół upamiętnia cierpienie Maryi i Jej udział w męce Zbawiciela.

 6. Dnia 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Związek Radziecki zaatakował Polskę. Z racji 83. rocznicy tych wydarzeń oraz obchodzonego Dnia Sybiraka zapraszamy do Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi w sobotę 17 września o godz. 12.00 na Mszę św., by uczcić pamięć o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny i oddać hołd Rodakom zesłanym na Syberię, do Kazachstanu czy Rosji.

 7. W sobotę, 24 września 2022 w godz. 10:00 – 15:00, w domu ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia, ul. Skorupki 1, Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na spotkanie na 300 dni przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku. Zaproszenie skierowane jest do osób między 15 a 35 rokiem życia, które rozważają wyjazd do Portugalii. W czasie spotkania przewidziana jest konferencja ks. Arcybiskupa, spotkania w grupach, obiad oraz uwielbienie. Ze względu na ograniczone miejsce, aby wziąć udział w spotkaniu, należy zgłosić chęć udziału wypełniając formularz na stronie internetowej archidiecezji

 8. Kapelan Strażaków zaprasza na VI. Pielgrzymkę Strażaków Archidiecezji Łódzkiej i Województwa Łódzkiego do Bazyliki Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli, która odbędzie się 30 września 2022 r. o godz. 17.00 pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa.

DWUDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
4 września 2022

 1. Dziś dwudziesta trzecia niedziela w ciągu roku kościelnego. Sprawując tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, uwielbiliśmy Boga i zaczerpnęliśmy ze źródła Bożej łaski. Niech te dary umacniają nas na drogach codziennego życia i dawania świadectwa naszej bliskości z Bogiem.

 2. Od jutra można rezerwować terminy mszy św. na następny rok. Przypominam, że kancelaria parafialna otwarta jest po mszach św.

 3. W czwartek, 8 września, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ten liturgiczny obchód nazywany jest popularnie świętem Matki Bożej Siewnej. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy modlić się za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca i trud wydawały błogosławione owoce. Błogosławieństwo ziarna siewnego podczas Mszy Świętej o godz. 17:00.

 4. Za tydzień – 11 września podczas mszy św. o godz. 11.00 przeżywać będziemy parafialne dożynki dziękując Bogu za tegoroczne plony.

 5. Za dwa tygodnie, w niedzielę 18 września, przypada liturgiczne wspomnienie św, Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Na mszę św. o godz. 11:00 zapraszam wszystkie dzieci i młodzież z parafii a szczególnie:
  – dzieci rozpoczynające naukę w szkole. Dla nich będzie specjalne błogosławieństwo na rozpoczęcie nauki i poświęcenie tornistrów oraz przyborów szkolnych
  – dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii św i ich rodziców
  – młodzież klas siódmych, ósmych i pierwszej klasy ponadpodstawowej, którzy przygotowują się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

  Po mszy św. odbędzie się spotkanie dla rodziców z klasy III.

 6. Pod chórem do nabycia prasa katolicka. Tygodnik Niedziela wraz z nowym czasopismem Bliżej Życia z wiarą dla osób, które cenią wartości katolickie, polską tradycję i rodzinę. Prezentujemy świadectwa jak odnaleźć drogę do Boga. Pomagamy jak pokonać problemy, które trapią nasze rodziny. W tygodniku znajdziemy również porady jak się zdrowo odżywiać i ciekawie spędzić wolny czas. Cena zestawu 10 zł.

 7. Bardzo dziękuję mieszkańcom Pawłowej, za to że dbali ostatnio o nasz kościół i teren przy nim. Serdeczne Bóg zapłać. O opiekę nad świątynią proszę teraz mieszkańców Kuźnicy, Karczm i Kolonii Karczmy.

 8. W ostatnim tygodniu Bóg powołał do siebie śp. Krystynę Domagała. Niech nasza modlitwa pomoże zmarłym w pełni oglądać Boże oblicze w niebie: Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
28 sierpnia 2022

 1. Dziś dwudziesta druga niedziela w ciągu roku kościelnego. Eucharystia stanowi centrum niedzieli i życia chrześcijańskiego. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Chrystusa umacnia nas na drodze podejmowania codziennych obowiązków. Przed nami ostatnie dni wakacyjnego odpoczynku. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze.

 2. Jutro, 29 sierpnia, w liturgii będziemy wspominali Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Za wierność Bogu i Jego prawu został zamordowany na rozkaz króla Heroda. Tym samym stał się kolejnym prorokiem, który oddał życie, będąc głosicielem Bożej prawdy.

 3. W czwartek, 1 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszam dzieci i młodzież, rodziców, wychowawców i nauczycieli na Mszę Świętą o godz. 8:00. Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo na trud pracy i nauki w nowym roku szkolnym. Można będzie skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed Msza Świętą. Tego dnia przypada także kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej (83). Naszą modlitewną pamięcią będziemy ogarniali wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny.

 4. Piątek, 2 września, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po mszy św. o godz. 17:00; spowiedź od godz. 16:30. Zapraszam szczególnie dzieci i młodzież rozpoczynającą nowy rok szkolny.

 5. Parafia Św. Faustyny w Łodzi (Plac Niepodległości 1) zaprasza na II Łódzki Kongres
  Św. Faustyny pt: Apostołowie Miłosierdzia
  , który odbędzie się w dniach 3 i 4 września 2022 r. Celem kongresu jest propagowanie nauczania Kościoła o Bożym Miłosierdziu
  i ukazywanie świadectwa życia świadków Bożego Miłosierdzia. Szczegóły na plakacie.

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
21 sierpnia 2022

 1. Dziś dwudziesta pierwsza niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się we wspólnocie Kościoła, abyśmy wśród zmienności świata tam wznieśli nasze serca, gdzie są prawdziwe radości. Niech wśród naszych codziennych obowiązków tego tygodnia nie zabraknie troski o bliskość Pana i wartości nieprzemijające.

 2. Jutro, 22 sierpnia, w liturgii przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Maryję możemy nazywać Królową, ponieważ jest Matką Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli chwałę przygotowaną dla nas w Królestwie niebieskim.

 3. We wtorek, 23 sierpnia, decyzją Parlamentu Europejskiego z 2008 roku obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W Polsce obchodzony od 2011 roku. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich ofiarach totalitarnych rządów, prosząc, aby miłosierny Bóg obdarzył ich łaską życia bez końca.

 4. W piątek, 26 sierpnia, przypada w liturgii uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tego dnia będziemy łączyć się z Jasną Górą, gdzie znajduje się wizerunek Czarnej Madonny. Częstochowa dla nas Polaków jest wyjątkowym miejscem, duchowym sercem naszego narodu. Zapraszamy na wspólną modlitwę przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani. Msze Święte w naszym kościele o godz. 9:00 i 17:00.

 5. Serdeczne podziękowania mieszkańcom Dąbrowy za dwutygodniowy dyżur przy świątyni i za skoszenie trawy. Bóg zapłać! Proszę, aby przez kolejne dwa tygodnie o świątynię zadbali parafianie z Pawłowej.

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
14 sierpnia 2022

 1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym dwudziesta niedziela zwykła w ciągu roku. Zwracamy się w modlitwie do Boga, abyśmy miłując Go we wszystkim i ponad wszystko, otrzymali obiecane dziedzictwo, które przewyższa wszelkie pragnienia (kolekta mszalna). Niech moc Pana płynąca z tajemnicy Eucharystii umacnia nas na drogach codziennych obowiązków.

 2. Jutro, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara w to, że Maryja po ziemskim życiu została z ciałem i duszą wzięta do nieba, istniała już w pierwotnym Kościele. Oficjalnie sformułował ją papież Pius XII dogmatem w 1950 roku. Msze Święte jak w niedzielę.

 3. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Maryja jest najpiękniejszym kwiatem ludzkości. Tego dnia błogosławione są bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

 4. Jutro przypada również kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą. Polacy odnieśli wówczas wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. Ten dzień obchodzony jest także jako Święto Wojska Polskiego.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
7 sierpnia 2022

 1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, dziewiętnasta niedziela w roku liturgicznym. Modlimy się wspólnie, aby Bóg umocnił w naszych sercach ducha przybranych dzieci, abyśmy mogli osiągnąć obiecane dziedzictwo. Niech nasze dobre pragnienia wspomaga także orędownictwo Maryi, która w różnych sanktuariach gromadzi rzesze pielgrzymów.

 2. Przypominam, o możliwości spowiedzi św. codziennie przed pierwszą mszą św.

 3. Sprawy kancelaryjne można załatwiać w dni powszednie po mszach św.

 4. Serdeczne Bóg zapłać mieszkańcom Grabostowa, Kolonii Grabostów oraz Bomin za opiekę nad świątynią w ostatnich tygodniach. Bardzo proszę, aby o kościół zadbali teraz mieszkańcy Dąbrowy.

 5. Bóg zapłać za ofiarę na potrzeby Kościoła: bezimiennie z Zagłówek – 100 zł.

OSIEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
31 lipca 2022

 1. Dziś ostatnia niedziela lipca, w kalendarzu liturgicznym osiemnasta niedziela w ciągu roku. Liturgia dzisiaj wzywa do troski nie tylko o dobra doczesne, ale przede wszystkim o dobra wieczne. Niech moc Pana płynąca z Eucharystii uzdalnia nas do troski o nasze zbawienie.

 2.  Jutro, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

 3. W czwartek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya. Będzie to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania po mszy o godz.17:00.

 4. Najbliższy piątek, 5 sierpnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. W godzinach przedpołudniowych udam się z posługą sakramentalną do chorych. Msza Święta wotywna o godz. 17:00. Po niej nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź święta od godz. 16:30.

 5. W sobotę, 6 sierpnia, będziemy obchodzili święto Przemienienia Pańskiego. To wydarzenie zanotowane na kartach Ewangelii było zapowiedzią naszej przyszłości – życia wiecznego, oglądania na wieki Boskiego Oblicza. A po Mszy Świętej, z racji pierwszej soboty miesiąca, wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.

 6. Zgodnie z zarządzeniem Arcybiskupa Grzegorza Rysia, w niedzielę 31 lipca, we wszystkich parafiach, odbywa się zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Swoje ofiary można składać do skarbony wystawionej przy gablocie.

 7. W ostatnim czasie odszedł z tego świata śp. Piotr Małecki. Niech dobry Bóg przebaczy mu grzechy i pozwoli oglądać swoje oblicze w niebie.

SIEDEMNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
24 lipca 2022

 1. Dziś w kalendarzu liturgicznym przypada siedemnasta niedziela w ciągu roku. Modlimy się, abyśmy dobrze używali rzeczy przemijających i nieustannie ubiegali się o dobra wieczne. Niech na drogach wakacyjnego odpoczynku nie zabraknie troski o życie duchowe, o modlitwę osobistą, nawiedzenie świątyń i udział we Mszy Świętej.

 2.  Jutro, w poniedziałek, 25 lipca, będziemy obchodzili święto Świętego Jakuba Apostoła. Należał do grona najbliższych uczniów, obok Piotra i Jana był świadkiem wielu cudów dokonywanych przez Jezusa. Pierwszy męczennik za wiarę z grona Dwunastu.

 3. Jutro także przypada wspomnienie Świętego Krzysztofa, który zginął śmiercią męczeńską w III wieku. We wspólnocie Kościoła odbiera cześć jako patron kierowców, podróżujących oraz orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Dlatego już dziś modlimy się za wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i odpowiedzialność na drodze. Po Mszy Świętej odbędzie się błogosławieństwo pojazdów i kierowców, a ofiary składane z racji poświęcenia pojazdów, zgodnie z ideą Akcji św. Krzysztof są przeznaczone na zakup pojazdów dla polskich misjonarzy.

 4. We wtorek, 26 lipca, w liturgii będziemy wspominali Świętych Rodziców Najświętszej Maryi Panny: Joachima i Annę. Pismo Święte nie przekazuje o nich żadnych informacji. Tradycja Kościoła wraz z kultem Maryi czci także Rodziców Matki Chrystusa. Będziemy modlić się za naszych dziadków i babcie, aby doświadczali bliskości Boga oraz szacunku i miłości ze strony najbliższych.

 5. Serdeczne Bóg zapłać(!) mieszkańcom Kociszewa za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Bardzo serdecznie proszę aby o Dom Boży zadbali teraz mieszkańcy Grabostowa, Kolonii Grabostów oraz Bomin.

 6. Podziękowania również kieruję do panów, którzy podjęli się pracy przy konserwacji dachu na plebanii. Szczególnie dziękuję panu Czesławowi za zorganizowanie tej pracy, za doradztwo, za pośrednictwo w zakupie dobrej farby, oraz dopilnowanie całości prac. Serdeczne Bóg zapłać!

 7. Podziękowania do nas wszystkich (!!!) kierują również organizatorzy akcji zbierania elektroodpadów oraz mieszkańcy Bejrutu za wsparcie, jakie otrzymali od naszej parafii. Listy dziękczynne zostały wywieszone w gablocie.

SZESNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
17 lipca 2022

 1. Dziś szesnasta niedziela zwykła w kalendarzu liturgicznym. W liturgii mszalnej modlimy się, abyśmy pełni wiary, nadziei i miłości zawsze wiernie zachowywali Boże przykazania. Niech spotkanie z Jezusem Chrystusem w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania będzie umocnieniem na tej drodze.

 2. W piątek, 22 lipca, przypada święto Świętej Marii Magdaleny. Magda z Magdali była uczennicą Jezusa. Wraz z innymi niewiastami towarzyszyła Zbawicielowi. Pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Pana i przekazała tę radosną nowinę Apostołom. Otrzymała miano Apostołki Apostołów. Będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo, aby Dobra Nowina o Zmartwychwstałym dotarła do wszystkich ludzi.

 3. W sobotę, 23 lipca, w liturgii przypada święto Świętej Brygidy, patronki Europy. Przez jej wstawiennictwo będziemy modlić się, aby Europa była wierna chrześcijańskim wartościom i trwała wiernie przy Chrystusie i Jego Ewangelii.

 4. Od 24 do 31 lipca, pod hasłem: Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa, przeżywać będziemy XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Na zakończenie mszy świętych, modlić się będziemy za wstawiennictwem patrona podróżujących, w intencji kierowców oraz wszystkich uczestników ruchu drogowego. Po mszach św. poświęcimy nasze pojazdy, prosząc, aby nam nigdy nie zabrakło rozsądku i wyobraźni na drodze. Przy tej okazji zbierane będą ofiary na zakup środków transportu dla misjonarzy.

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
10 lipca 2022

 1. Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą modlitwę, aby umacniać wieź ze Zbawicielem.

 2. W sobotę, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W ten sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy. Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego. Zapraszam serdecznie na wspólną modlitwę przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela podczas mszy św. o godz. 17:00.

 3. W związku z czasem wakacyjnym, w naszej świątyni do soboty 16 lipca nie będzie mszy św. W nagłych potrzebach duszpasterskich takich jak posługa sakramentalna dla chorych lub pogrzeb proszę się zgłaszać do parafii w Zelowie

 4. Serdeczne podziękowania mieszkańcom Kolonii Kociszew za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Następne dwa tygodnie proszę, aby o Dom Boży zadbali parafianie z Kociszewa.

CZTERNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
3 lipca 2022

 1. Dziś czternasta niedziela zwykła w ciągu roku kościelnego. Po raz kolejny Bóg zaprosił nas, abyśmy celebrowaliśmy tajemnicę Jezusa Chrystusa. On dla nas i naszego zbawienia umarł i powstał z martwych. Niech ta prawda wiary towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.

 2. W ubiegłą niedzielę przeżywaliśmy w naszej parafii Odpust Parafialny. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy z zaangażowaniem włączyli się w przeżycie tej uroczystości. Dziękuję Strażakom Ochotnikom, Asyście Parafialnej, Ministrantom, Dziewczynkom sypiącym kwiatki oraz wszystkim uczestnikom naszego święta. Dziękuję również organizatorom Akcji Krwiodawstwa i wszystkich wydarzeń jej towarzyszących, dziękuję tym, którzy zdecydowali się oddać krew. Za trwanie na modlitwie i adoracji oraz za wszystkie przeżycia odpustowe, całej rodzinie parafialnej składam gorące i serdeczne „Bóg zapłać”

 3. Rozpoczęły się już wakacje. Dla dzieci, młodzieży i dla wielu dorosłych jest to czas odpoczynku, który nie zwalnia jednak z obowiązków chrześcijańskiego życia. Pamiętać należy o codziennej modlitwie i uczestnictwie w niedzielnej Mszy św., także wtedy, gdy wyjeżdżamy. Niech wakacyjny wypoczynek wypowiada się wiarą i świadectwem, że zarówno praca, jak i odpoczynek mają swoje źródło w Bogu.

 4. W związku z czasem wakacyjnym, w naszej świątyni do 16 lipca nie będzie mszy św. w dni powszednie. W nagłych potrzebach duszpasterskich takich jak posługa sakramentalna dla chorych lub pogrzeb proszę się zgłaszać do parafii w Zelowie

 5. W ostatnim czasie odeszli do Pana: śp. Andrzej Grzelak i śp. Barbara Egierska. Zmarłym, wypraszajmy łaskę wiecznego życia: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

TRZYNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
26 czerwca 2022

 1. Dziś trzynasta niedziela zwykła w roku liturgicznym, a w naszej parafii Odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W związku z uroczystością odbywa się dziś w godz. 10:00 – 13:00 akcja krwiodawstwa pod hasłem Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi i związany z nią konkurs plastyczny dla dzieci zatytułowany Oddaj krew – to dziecinnie proste.

 2. W środę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na fundamencie Apostołów został zbudowany Kościół Według tradycji obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie. Msze św. tego dnia o godz. 9:00, 17:00 i po nabożeństwie. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

 3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – w piątek w godzinach porannych udam się do chorych z posługą sakramentalną. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy Świętej o godz. 17:00. spowiedź święta od godz. 16:30;
  – w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 17:00.

 4. Bóg zapłać mieszkańcom Zagłówek za dyżur przy świątyni. Przez następne dwa tygodnie bardzo proszę, aby kościołem zajęli się mieszkańcy Kolonii Kociszew.

 5. Serdeczne podziękowania panom Stanisławowi i Tomaszowi za odnowienie balustrady tarasowej. Dziękuję wszystkim, którym dobro duchowe i materialne naszej parafii leży głęboko na sercu: za modlitwy i cierpienia ofiarowane w intencji kościoła, za wszelkie dary materialne składane przez cały rok i ofiary pieniężne, za poświęcony czas na prace porządkowe i pielęgnacyjne przy kościele, przy plebanii i na cmentarzu. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać!

 6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela. Tym, którzy rozpoczynają letni wypoczynek udanych wyjazdów, umocnienia sił fizycznych i duchowych, a także szczególnego doświadczenia obecności Boga w pięknie stworzonego świata.

 7. W ostatnim czasie z naszej wspólnoty Bóg wezwał do siebie: śp. Wacława Kopkę. Niech nasza modlitwa wyjedna mu przebaczenie grzechów i wejście do raju: Wieczny odpoczynek …

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
19 czerwca 2022

 1. Dziś przypada dwunasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.

 2. W miniony czwartek przeżywaliśmy Boże Ciało. Z tej racji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasze świętowanie było okazałe. Dziękuję przedstawicielom mieszkańców za udekorowanie ołtarzy i trasy procesji; druhom ochotnikom i asyście za poniesienie krzyża, baldachimu, sztandarów, feretronów, różańca, nagłośnienia; dzieciom niosącym poduszki i sypiącym kwiaty; liturgicznej służbie ołtarza – zespołowi śpiewaczemu i ministrantom – za posługę oraz wszystkim uczestnikom za świadectwo wiary. Wszystkim – Bóg zapłać!

 3. W najbliższy czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po mszy św. o godz. 17:00 nabożeństwo z Procesją Eucharystyczną. Na zakończenie poświęcenie wianków z ziół i kwiatów.

 4. W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, które patronuje naszej parafii. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze św. o godz. 8:00, 17:00 i po nabożeństwie czerwcowym. Piątek jest także dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszam dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców na Mszą Świętą o godz. 8:00, w czasie której będziemy w sposób szczególny dziękować za trud całorocznej pracy i prosić o Bożą opiekę na czas wakacji. Na tę godzinę będzie dowóz dzieci do kościoła.

  W dniach 23-25 czerwca w Rzymie odbędzie się X Spotkanie Rodzin. Życzeniem Ojca Świętego jest, aby każda diecezja i parafia włączyła się w ich przebieg. Dlatego ks. abp Grzegorz Ryś wraz z Duszpasterstwem Rodzin zachęcają 24 czerwca (piątek) – do czuwania modlitewnego w intencji rodzin w swoich parafiach. Na mszy o godz. 17:00 będziemy modlić się w intencji rodzin naszej parafii.

 5. Naszą cześć Najświętszego Serca Pana Jezusa dopełnimy w niedzielę 26 czerwca obchodząc odpust parafialny. Msze św. w dniu odpustu odprawią się o godz. 9:00 i o godz. 12:00 – uroczysta summa odpustowa z procesją, którą poprowadzi ks. Paweł Jeleń z parafii św. Wojciecha w Łodzi. W ramach obchodów odpustowych odbędą się ponadto Akcja Krwiodawstwa i związany z nią konkurs plastyczny dla dzieci Oddaj krew, to dziecinnie proste. Więcej informacji na plakatach

 6. Do wtorku potrwa akcja zbierania elektrośmieci na misje. Musimy jednak zmienić miejsce zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Proszę o składowanie ich przy garażu na plebanii, gdyż z parkingu ktoś je kradnie.

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY
12 czerwca 2022

 1. Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy, w której Kościół wyznaje wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach. Ta prawda wiary przekracza możliwości naszego rozumu i pozostaje dla nas wielką tajemnicą. Najprostszym jej wyznaniem jest modlitwa „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu (…), a także znak krzyża. Dziś kończy się okres wielkanocnej Komunii Świętej.

 2. W czwartek, 16 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwaną świętem Bożego Ciała. Przez udział w procesji wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Chlebie eucharystycznym. Msze Święte tego dnia według następującego porządku niedzielnego. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy po Mszy Świętej o godz. 11.00. Proszę o przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach:

  I        – OSP i Kociszew oraz Kolonia Karczmy i Kuźnica
  II       – Dąbrowa, Pawłowa oraz Grabostów z Kolonią i Bominami
  III     – Kolonia Kociszew, Poręba i Karczmy
  IV     – Bocianicha, Zagłówki i Zabłoty

  Włączmy się czynnie w przygotowanie procesji, niech będzie to wyraz naszej miłości do Zbawiciela. Zapraszam asystę do niesienia chorągwi, feretronów, dziewczynki do niesienia poduszek i sypania kwiatów, ministrantów do posługi przy Najświętszym Sakramencie.

 3. Serdeczne podziękowania za wszelkie dobro jakie dokonało się w naszej parafii w ostatnim czasie: dzieciom komunijnym i ich rodzicom za dar ołtarza w postaci pięknego kielicha, za porządki w kościele i wokół niego, panom za uprzątnięcie i wywiezienie śmieciowiska z terenu parafialnego. Wszystkim, którzy wzięli udział w modlitwie dziękczynnej za dar kapłaństwa mojego i moich kolegów w minioną środę, paniom które przygotowały poczęstunek i tym którzy dostarczyli sery, ciasta i inne produkty – wszystkim za wszystko Bóg zapłać! Niech Pan darzy was swoim błogosławieństwem.

 4. Bóg zapłać również rodzicom dzieci rocznicowych za posprzątanie i dekorację kościoła. Bardzo proszę, aby o świątynię zadbali teraz mieszkańcy Zagłówek

 5. W dniach od 17 do 21 czerwca jako wspólnota weźmiemy udział w akcji zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dochód przeznaczony jest na misje. Elektrośmieci będzie można składać na parkingu przy plebanii. Więcej informacji na plakatach i ulotkach

 6. W minionym tygodniu zasnęła w Chrystusie: śp. Daniela Gramś. Niech dobry Bóg udzieli jej przebaczenia wszystkich grzechów, aby mogła znaleźć przygotowane w niebie wieczne mieszkanie.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
5 czerwca 2022

 1. Dziś wraz z całym Kościołem obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dziś prosimy, aby „Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy” (modlitwa nad darami). Niech nas umacnia swoimi darami, abyśmy byli prawdziwymi świadkami Chrystusa w dzisiejszym świecie.

 2. Pierwsza niedziela czerwca corocznie obchodzona jest także jako Dzień Dziękczynienia. To szczególna okazja, aby wyrazić wdzięczność za wszelkie dary Bożej dobroci. Wychodząc z kościoła można złożyć ofiarę do puszki na budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, budowanej jako wotum wdzięczności naszego narodu za Bożą Opiekę.

 3. Jutro, 6 czerwca /dawny drugi dzień Zielonych Świątek/, przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Ona towarzyszy wspólnocie Kościoła od samego początku. Będziemy wypraszać Jej orędownictwa w naszych codziennych potrzebach.

 4. W środę, 8 czerwca, Kapłani Jubilaci – moi koledzy kursowi – pragną w naszej parafii przeżywać 26 rocznicę święceń kapłańskich. Tego dnia wyjątkowo msza św. sprawowana będzie o godz. 18:00. Poprzedzi ją krótkie nabożeństwo czerwcowe o godz. 17:45. W imieniu moich kolegów i własnym, pragnę wszystkich zaprosić do udziału we mszy świętej i modlitwie.

 5. W czwartek, 9 czerwca, udajemy się z dziećmi komunijnymi na Jasną Górę. Są jeszcze w autokarze wolne miejsca dla parafian. Zapisy u ks. proboszcza.

 6.  W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Warto przypomnieć, że kończy ona czas wielkanocnej Komunii Świętej. Tego dnia przeżywać będziemy I rocznicę Pierwszej Komunii Świętej dzieci z klasy IV. Spowiedź w sobotę o godz. 15.30

 7. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała. Zgodnie z wolą części parafian procesja w tym roku przejdzie starą trasą, a ołtarze zlokalizowane będą w tradycyjnych miejscach.

 8. Bóg zapłać za ogrom kilkudniowej pracy wykonanej w świątyni a szczególnie wokół niej i na całym terenie parafialnym /również przy plebanii/. To przede wszystkim praca rodziców dzieci komunijnych, ale także innych osób, którym zależy, aby było pięknie. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. Bóg zapłać!

 9. W minionym tygodniu odszedł do Pana śp. Bogdan Dybka. Jego pogrzeb odbędzie się w dniu jutrzejszym. Módlmy się: Dobry Jezu a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie. Amen.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE
29 maja 2022

 1. Dziś przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Święty Łukasz w Dziejach Apostolskich zanotował, że Jezus w obecności Apostołów uniósł się w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Modlimy się dzisiaj, aby Dobry Bóg „wzbudził w nas pragnienie nieba, gdzie Chrystus, jako pierwszy z ludzi, przebywa z Bogiem”.

 2. Codziennie przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego przez nowennę, którą odmawiamy podczas nabożeństw.

 3. We wtorek, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Będziemy wpatrywali się w Maryję, która spieszy do swojej krewnej Elżbiety, będziemy prosili o wrażliwość na potrzeby innych dla wszystkich uczniów Chrystusa.

 4. W środę, 1 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka. Będziemy modlić się za wszystkie dzieci, aby wzrastały w łasce Bożej, mądrości i były otaczane miłością i troską przez swoich rodziców. Tego dnia rozpoczniemy miesiąc, który poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa w dni powszednie po mszy o godz. 17:00 a w niedziele naprzemiennie o 9:00 lub 11:00

 5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – czwartek to dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania;
  – piątek dzień komunii wynagradzającej NSJ. Do chorych z posługą sakramentalną udam się w godzinach przedpołudniowych
  – sobota to dzień czci Niepokalanego Serca najświętszej Maryi Panny

 6. W najbliższą niedzielę, 5 czerwca przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocy. Podczas mszy św. o godz. 11:00, dzieci z klasy III po raz pierwszy przystąpią do Sakramentu Eucharystii. Dzieci i ich najbliższych otoczmy naszą modlitwą. Spowiedź dzieci w piątek od godz 16:00. Podczas uroczystości komunijnych dzieci i ich rodziny zajmą wszystkie ławki w kościele. W związku z tym, aby wszyscy mogli wziąć udział w liturgii niedzielnej, odprawię dodatkową mszę św. o godz. 7:00.

 7. W czwartek – 9 czerwca, dzieci komunijne udają się w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc dla chętnych parafian. Zapisy u ks. proboszcza.

 8. Dziś w kościołach naszej archidiecezji odbywa się zbiórka ofiar do puszek na letnie kolonie organizowane przez caritas Archidiecezji Łódzkiej, Wychodząc z kościoła można złożyć swoją ofiarę do skarbonki pod chórem i do puszek wystawionych na ołtarzach bocznych

 9. Jutro o godz. 19:00 msza św. i modlitwy o błogosławieństwo ludzkiej pracy i o urodzaje przy krzyżu w Kociszewie.

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY
22 maja 2022

 1. Dziś szósta niedziela Wielkanocy. Słowo Boże przypomina nam, że miłość do Zbawiciela wyraża się w zachowywaniu Jego nauki. Niech udział w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa, celebrowanej w Eucharystii, umacnia naszą miłość do Zmartwychwstałego Pana i pomaga zachowywać Jego słowa w codziennym życiu.

 2. Jutro, w poniedziałek, początek Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez trzy kolejne dni będziemy prosili o obfite plony, błogosławieństwo Boże i szacunek dla pracujących na roli, a także o to, aby nigdzie na świecie nie brakowało ludziom podstawowych środków do życia. O godz. 19:00 msza św. przy krzyżu w Zabłotach.

 3. We wtorek, 24 maja, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na prośbę papieża Benedykta XVI jest to Dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela będziemy prosić Boga w intencji chrześcijan w Chinach, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości, a także aby mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

 4. W czwartek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Pamiętajmy tego dnia o naszych mamach. Zapraszamy na Mszę Świętą. Będziemy modlić się za wszystkie mamy, żyjącym wypraszać Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłych łaskę życia wiecznego.

 5. W piątek, 27 maja, podczas nabożeństwa majowego rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 6. Nabożeństwo majowe w naszym kościele codziennie po mszy św. o godz. 17:00. Zapraszam, aby śpiewem Litanii Loretańskiej wypraszać opiekę Matki Zbawiciela.

 7. W dniu dzisiejszym przestaje być aktywny stary numer telefonu do parafii. Nowy numer jest wywieszony w gablocie oraz umieszczony na parafialnej stronie internetowej

 8. Bóg zapłać mieszkańcom Zabłot za opiekę nad świątynią. Kolejne dwa tygodnie proszę, aby o kościół zadbali mieszkańcy Bocianichy.

 9. Sejmik Województwa Łódzkiego rozstrzygnął pierwszy konkurs „Łódzkie ratuje zabytki” i udzielił nam dotacji z budżetu Województwa Łódzkiego na prace konserwatorskie i restauratorskie przy remoncie wieżyczki. Kwota przyznanej dotacji – 100 000 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nasz wniosek i przyczynili się do tego, aby dotacja została nam przyznana

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCY
15 maja 2022

 

 1. Dziś piąta niedziela Wielkanocy. Po raz kolejny gromadzimy się na Świętej Wieczerzy, aby pokrzepiać się słowem Bożym i Chlebem eucharystycznym. Umocnieni Bożymi darami będziemy wkraczać w nowe wyzwania kolejnego tygodnia i dawać świadectwo wiary w Zmartwychwstałego Pana.

 2. W poniedziałek, 16 maja, przypada święto Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski. Był on jezuickim kapłanem, gorliwym głosicielem Ewangelii, który pracował na rzecz jedności Kościoła i ojczyzny. Zginął śmiercią męczeńską w 1657 roku. Niech jego wstawiennictwo wyprasza dar jedności naszym małym wspólnotom oraz całej ojczyźnie.

 3. W środę, 18 maja, przypada 102. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. To kolejna okazja, aby odkrywać na nowo słowa naszego Wielkiego Rodaka. On całe życie zawierzył Bogu przez ręce Maryi. Niech jego wstawiennictwo oraz orędownictwo Najświętszej Maryi Panny wyprasza nam Bożą pomoc w naszym codziennym życiu.

 4. Nabożeństwa majowe w naszej świątyni codziennie po mszy św. o godz. 17:00. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby uwielbiać Matkę Zbawiciela śpiewem Litanii loretańskiej.

 5. Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na kolonie letnie. Kolonie mogą być wspaniałą okazją do budowania więzi, przyjaźni, obcowania z naturą i przeżycia wspaniałej przygody. Koszt: 1400,00 zł. Termin: 16 – 27 lipca 2022; Miejsce: Ośrodek Wypoczynkowy w Oćwiece k. Biskupina. Więcej informacji zostało wywieszone w gablocie.

 6. W lutym 1922 roku w kościele pw. Św. Rafała Archanioła w Aleksandrowie Łódzkim przyjęła sakrament bierzmowania Helena Kowalska – przyszła św. Faustyna. Z tej racji w sobotę 28 maja zapraszamy młodzież do Aleksandrowa Łódzkiego na 100. obchody tego wydarzenia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 na ul. 1-maja, przy domu św. Faustyny, a następnie przejdziemy do świątyni, w której przyjęła sakrament bierzmowania. W programie przewidziane są: Msza św., poczęstunek oraz koncert ewangelizacyjny. Uroczystości będzie przewodniczył ks. abp Grzegorz Ryś.

 7. Salezjanie zapraszają młodzież klas ósmych, chłopców i dziewczęta, do podjęcia nauki w Technikum Salezjańskich Szkół Rzemiosł w Łodzi przy ul. Wodnej 
  w zawodach: technik mechatronik oraz technik informatyk. Nauka jest nieodpłatna. Dla uczniów spoza Łodzi możliwe jest zakwaterowanie w Bursie Salezjańskiej. Nabór odbywa się poza internetowym systemem rekrutacji. Najbliższe dni otwarte odbędą się w niedzielę
  29 maja oraz 12 czerwca o godz. 10.00. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: szkolyrzemiosl.edu.pl.

 


CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCY
8 maja 2022

 1. Dziś czwarta niedziela Wielkanocy, którą nazywamy popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza, aby nie zabrakło głosicieli Ewangelii i szafarzy sakramentów świętych. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich, którzy odpowiedzieli na głos Bożego wezwania i przygotowują się do kapłaństwa w naszym diecezjalnym seminarium. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

 2. Jutro, 9 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 8 maja ze względu na przypadającą niedzielę wielkanocną. Będziemy wzywać jego orędownictwa i wypraszać Bożą pomoc dla naszej ojczyzny.

 3. W piątek, 13 maja, w liturgii będziemy wspominać Matkę Bożą Fatimską. Tego dnia przypada także 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Serdecznie zapraszam na wspólną modlitwę do Matki Najświętszej. Tego dnia, o godz. 19:00, msza św. przy kapliczce w Pawłowej

 4. W naszej świątyni nabożeństwa majowe w dni powszednie po mszy św. o godz. 17:00. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii Loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcam do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz w domach rodzinnych.

 5. Dzisiaj po mszy św. o godz. 11.00 nab. Majowe a po nim spotkanie duszpasterskie dzieci pierwszokomunijnych. Za tydzień natomiast zapraszam na mszę św. o godz. 11:00 rodziców i dzieci z klasy czwartej, które w tym roku przeżywają rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę 12 czerwca o godz. 11:00.

 6. Dnia 15 maja przypada 200. rocznica urodzin czcigodnej sługi bożej Wandy Malczewskiej.
  W związku z tym jubileuszem, w tym dniu o godz. 12.00 uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. abp. Grzegorza Rysia rozpocznie się diecezjalna pielgrzymka do grobu Czcigodnej Sługi Bożej w Parznie.

 7. Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet zaprasza na Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się 22 maja. Chcemy modlitwą wesprzeć kobiety i dzieci przybyłe do Polski z Ukrainy. Podczas modlitwy towarzyszyć nam będą relikwie św. Rity. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00, na godz.14.00 zaplanowano Mszę św. z aktem zawierzenia kobiet Maryi, a na godz. 16.00 – modlitwę różańcową.

 8. Bóg zapłać mieszkańcom Kuźnicy, Karczm i Kolonii Karczmy za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Kolejne dwa tygodnie proszę, aby kościołem zajęli się mieszkańcy Zabłot.

 9. W ostatnim czasie odszedł do Pana: śp. Józef Szinka. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie…

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY
1 maja 2022

 1. Dziś trzecia niedziela Wielkanocy. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Apostołowie doświadczyli Jego mocy, kiedy dokonali cudownego połowu ryb. Niech moc Chrystusa, której doświadczyliśmy w Eucharystii, uzdalnia nas do podejmowania codziennych obowiązków.

 2. Dziś w całej Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – mówił Święty Hieronim. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana.

 3. Dziś rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Matce Zbawiciela. W naszej świątyni nabożeństwo majowe w dni powszednie po mszy o godz. 17:00, w niedzielę naprzemiennie o godz. 9:00 i 11:00. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii Loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy do modlitwy przy przydrożnych kapliczkach oraz domach rodzinnych.

 4. Jutro, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej.

 5. We wtorek, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. To także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane o godz. 7:00, 9:00 i 11:00. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Królowej Polski wypraszać Bożą opiekę dla całego naszego narodu, szczególnie dar jedności i wzajemnego szacunku.

 6.  W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wyjątkowo w tym miesiącu do chorych z posługą sakramentalną udam się nie w piątek, lecz w sobotę. Proszę powiadomić swoich chorych sąsiadów, aby nie oczekiwali na mnie w piątek.

 7. Bóg zapłać za przygotowanie świątyni na niedzielę. Nadal proszę aby kościołem zajęli się mieszkańcy Kuźnicy, Karczm i Kolonii Karczmy.

 8. Bóg zapłać za ofiarę na potrzeby świątyni: bezimiennie z Bocianichy – 200 zł.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
24 kwietnia 2022

 1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie. Dzisiaj o godz. 15.00 w naszej świątyni wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.

 2. Dziś przypada także patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą. Temu służą parafialne zespoły charytatywne czy Szkolne Koła Caritas. Na ołtarzu św. Antoniego trwa zbiórka skarbonek z jałmużną wielkopostną, jako wyraz miłosierdzia względem naszych bliźnich

 3. Ostatnia niedziela kwietnia jest Niedzielą Modlitw za Kierowców. W sposób szczególny modlimy się dzisiaj o bezpieczne i odpowiedzialne poruszanie się po drogach dla wszystkich kierowców i uczestników ruchu drogowego.

 4. Jutro, w poniedziałek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszam na Mszę Świętą, w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

 5. W piątek, 29 kwietnia, obchodzimy święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy. To również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, obchodzony w rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau. Naszą modlitwą będziemy otaczać wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego totalitaryzmu, szczególnie kapłanów oraz osoby życia konsekrowanego.

 6. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy miesiąc maj, a wraz z nim przepiękne nabożeństwa majowe ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Nabożeństwa majowe w kościele w dni powszednie po mszy o godz. 17:00 a w niedziele naprzemiennie /raz o 9:00, raz o 11.00/. Pielęgnujmy także zwyczaj śpiewania Litanii przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Jeśli jakaś wioska chciałaby pielęgnować zwyczaj odprawiania mszy przy krzyżu lub kapliczce, to proszę o umówienie dogodnego terminu.

 7. Bóg zapłać za wszelkie dobro, jakie dokonuje się w naszej parafii. Bóg zapłać za dyżur przy świątyni mieszkańcom Pawłowej. Przez następne dwa tygodnie proszę, aby kościołem zaopiekowali się mieszkańcy Kuźnicy, Karczm i Kolonii Karczmy.

 8. Bóg zapłać za ofiary złożone na remont świątyni: ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę – 2864 zł i bezimiennie z Pawłowej – 1000 zł. Jeszcze raz pragnę podziękować za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego – łącznie ponad 4200 zł. Kwiaty kosztowały 1400 zł. Pozostałą sumę warto byłoby przeznaczyć na „coś” do świątyni. W związku z tym proponuję zebranie Rady Duszpasterskiej – w piątek, 6 maja po nabożeństwie majowym. Omówimy, też inne sprawy duszpasterskie

NIEDZIELA WIELKANOCNA
17 kwietnia 2022
ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 1. Przeżywamy Wielkanoc. Radujemy się ze zmartwychwstania Chrystusa.

 2. Serdeczne słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego Dziękuję mieszkańcom Pawłowej za posprzątanie i dekorację świątyni. Dziękuję służbie liturgicznej: panu kościelnemu, panu organiście, ministrantom oraz scholi, asyście parafialnej, druhom strażakom, wszystkim którzy adorowali Najświętszy  Sakrament i uczestniczyli w celebracjach liturgicznych. Za wszelką pomoc i okazane dobro niech Bóg wynagrodzi wam swoją łaską.

 3. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego w liturgii została rozszerzona o oktawę. Jutro poniedziałek w oktawie Wielkanocy – drugi dzień naszego świętowania. Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane według porządku niedzielnego. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na budowę centrum studiów imienia Jana Pawła II w Łodzi. Za wszystkiego ofiary składam serdeczne Bóg zapłać!

 4. W piątek z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 5. Najbliższa niedziela będzie drugą niedzielą wielkanocną, czyli Niedzielą Miłosierdzia Bożego, która rozpocznie Tydzień Miłosierdzia. Do Niedzieli Miłosierdzia można składać skarbonki z jałmużną wielkopostną.

 6. Bóg zapłać za ofiary: na potrzeby kościoła z Kociszewa Poręby 500 zł., na kwiaty od mieszkańców Zagłówek 370 zł. i bezimiennie 20 zł.

 7. Przypominam o akcji Na codzienne zakupy. Jest to akcja Caritas, której beneficjentami mogą być seniorzy spełniający dość surowe kryteria dochodowe. Nasz udział ma polegać na znalezieniu takich osób i pomocy w złożeniu wniosku. Szczegóły są wywieszone w gablocie oraz na stronie internetowej parafii.

 8. Bóg w swojej wielkiej miłości nie zostawił nas samych, ale w Jezusie Chrystusie ofiarował nam nowe życie. Niech wielkanocna radość płynąca ze zmartwychwstania Pana będzie udziałem nas wszystkich. Niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana umacnia wiarę, nadzieję i miłość w naszych rodzinach i społecznościach, wspomaga na drogach codzienności oraz oświeca blaskiem swojej prawdy. Wszystkim Parafianom oraz drogim Gościom życzę radosnego świętowania. Szczęść Boże!

IEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
10 kwietnia 2022

 1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia .W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.
 2. Jutro, we wtorek i w środę rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży. O godz. 9:00 klasy VII i VIII; o 10:00 klasy IV, V i VI; o 10:50 klasy „0”, I, II i III. Środa będzie dniem spowiedzi.
 3. Przypominam o możliwości spowiedzi codziennie półgodziny przed Mszą świętą. Spowiedź „ostatniej szansy” w środę od godz. 20:00 do 22:00 lub do ostatniego penitenta /dla tych, którzy pracują do późna lub po prostu wolą spowiadać się nocą/.

 4. Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, czyli tzw Ciemnicy. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja w naszej świątyni potrwa do godz. 22:00.

 5. Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz.7:00 wznowimy adorację w ciemnicy. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego i tam rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia, w tym roku pod hasłem: „Zatrzymamy wojnę wołając o Miłosierdzie”. Naszą modlitwę będziemy kontynuować do 23 kwietnia na zakończenie celebracji liturgicznych. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 6. Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszam serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele od godz. 8:00 do 9:00. Następnie udam się, aby poświęcić pokarmy na terenie parafii. Proszę o zgłaszanie adresów.

 7. W Niedzielę Wielkanocną będziemy celebrować uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Świętowanie rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20:00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Na Liturgię połączoną z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych przynieśmy własne świece. W niedzielę o godz. 6.00 Msza Święta poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 9:00 i 11:00. O godz. 12:10 msza św. w DPS Zabłoty.

 8. Bóg zapłać mieszkańcom Dąbrowy, za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Następne dwa tygodnie proszę, aby o świątynię zadbali mieszkańcy Pawłowej. Ubieranie grobu we wtorek od godz. 12:00. Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy.

 9. Bóg zapłać również za ofiary:
  – od mieszkańców Pawłowej – 470zł. na kwiaty,
  – od Koła Różańcowego z Karczem – 500 zł. na remont kościoła.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
3 kwietnia 2022

 1. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata. Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.

  Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca.  Wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Gorzkich Żali po Mszy św. o godz. 9.00

 2. W minionym tygodniu odbyły się rekolekcje wielkopostne. Wszystkim, którzy wzięli w nich udział i skorzystali z Sakramentu Pokuty bardzo serdecznie dziękuję. Proszę, aby nie odkładać spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu. Codziennie możemy korzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed każdą Mszą Świętą.

 3. W piątek, 8 kwietnia,serdecznie zapraszam na nabożeństwo drogi krzyżowej: rano o godz. 10.00 /wcześniej o 9.30 Msza św/ i wieczorem o godz. 18.00. Wieczorna Droga Krzyżowa będzie miała charakter procesji z Krzyżem ulicami Kociszewa. Ruszymy z kościoła na północ, następnie w prawo w stronę cmentarza i od cmentarza w prawo w stronę kościoła. Po drodze rozważymy 14 stacji Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. Do udziału w Drodze Krzyżowej zachęcam wszystkich: dorosłych, młodzież i dzieci.

 4. Najbliższa niedziela, 10 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

 5. Tego dnia przypada także kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskim, aby miłosierny Bóg obdarzył ich udziałem w życiu wiecznym.

 6. Bóg zapłać mieszkańcom Dąbrowy, za przygotowanie świątyni do niedzielnej liturgii.

 7. Bóg zapłać również za ofiary:
  – od mieszkańców Dąbrowy 225 na kwiaty i 200 na kościół
  – od mieszkańców Zabłot 250 na kwiaty
  – Bezimienne ofiary na k-ł: 400 zł. z Zabłot i 200 zł. z Zabłot,
  – na Kościół p. Cecylia Jaworska 300 zł.
  – na kwiaty z Bomin 30zł.
  – Na dom św. Teodora: 400 zł z Kociszewa i 200 zł z Zabłot i bezimiennie 5000 zł.
  – ogrodzenie przed domem Św. Teodora ufundował i wykonał p. Stanisław z rodziną.

  Wszystkim za wszystko Bóg Zapłać!

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
27 marca 2022

 1. Dziś czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą „Laetare”, czyli wielkopostną niedzielą radości. Jej nazwa wywodzi się od pierwszych słów antyfony na wejście w języku łacińskim: „Laetare, Jerusalem (…)”, czyli: „Raduj się, Jerozolimo (…)”. Zewnętrznym wyrazem radości jest różowy kolor szat liturgicznych. To znak, że zbliżamy się w wielkopostnym przygotowaniu do świętowania misterium paschalnego Jezusa Chrystusa.

 2. Gorzkie żale dzisiaj o godz.12:00. Przypominam, że za udział w tym nabożeństwie można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 3. W poniedziałek, wtorek i w środę będziemy przeżywać rekolekcje wielkopostne. Msze święte z naukami rekolekcyjnymi sprawowane będą w tych dniach o godz 9:00 i 18:00. W środę dzień spowiedzi. Spowiadać będziemy rano od godz. 8:30 i po południu od 17:30. Ćwiczeniom wielkopostnym będzie przewodniczył ks. Bogusław Karbownik, proboszcz parafii w Wadlewie.

 4. Najbliższy piątek, 1 kwietnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. O godz. 8:00 udam się do chorych. Msza Święta wotywna oraz nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 17:00. Spowiedź rano od godz. 9:30 i po południu od godz. 16:30. Mękę Zbawiciela będziemy rozważać w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godz. 10:00 i 17:40.

 5. Sobota, 2 kwietnia, będzie pierwszą sobotą miesiąca. Wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 17:00.

 6. W sobotę przypada także 17. rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata.

 7. Zachęcam do wzięcia udziału w Akcji „Paczka dla Ukrainy”. Szczegóły w gablocie oraz na internetowej stronie parafialnej a także na stronie Archidiecezji Łódzkiej

 8. Serdeczne podziękowanie mieszkańcom Kociszewa za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Kolejne dwa tygodnie proszę aby kościołem zajęli się mieszkańcy Dąbrowy. Bóg zapłać za ofiary:
  -na kościół – 200 zł z Pawłowej oraz spoza parafii 50zł
  -na dom św. Teodora – 100 zł z Karczm i 500 zł z Kociszewa
  -na kwiaty do Grobu Pańskiego – 230 z Grabostowa, 850 z Karczm, kolonii Karczmy i Kuźnicy, 200 zł z Bocianichy i 50 zł bezimiennie.

 9. W ostatnim tygodniu do domu Ojca odeszła + Zofia Mirosław. Niech Dobry Bóg okaże Jej miłosierdzie i przyjmie do społeczności zbawionych: Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 


TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
20 marca 2022

 1. Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go. Dzisiaj nabożeństwo Gorzkich Żali po mszy o godz.9.00, za tydzień po mszy o godz. 11.00. Niech rozważanie męki Zbawiciela będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i dobrych postanowień. Dziś msza św. o godz. 11.00 dla kandydatów do Bierzmowania. Po mszy spotkanie duszpasterskie dla klas ósmych.

 2. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

 3. W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas Mszy Świętej sprawowanej tego dnia o godz. 9.30 i 17:00. Deklaracje wyłożone są w kąciku z prasą katolicką

 4. Nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o godz. 10:00 i 17:30

 5. Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie przed Mszą Świętą. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty. W ramach naszego wielkopostnego przygotowania do świąt zmartwychwstania Chrystusa będziemy uczestniczyć w rekolekcjach. W naszej wspólnocie będą miały miejsce w dniach 28-30 marca o godz, 9.00 i 18.00. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby nie zabrakło nas na spotkaniach rekolekcyjnych. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Wielkiego Postu. Dzieci i młodzież szkolna będą miały swoje rekolekcje w Wielkim Tygodniu.

 6. Bóg zapłać za wszelkie dobro jakie dokonuje się w naszej wspólnocie. Mieszkańcom Kociszewa za to, że zadbali o świątynię. Panom, którzy bezinteresownie i ofiarnie pracują przy remoncie Domu Parafialnego. Bóg zapłać za ofiary na ten cel: bezimiennie z Bocianichy 100 zł i 500 zł. bezimiennie z Pawłowej 50 zł. Jako wyposażenie pilnie potrzebujemy kuchnię gazową i meble kuchenne.

 7. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego: z Kolonii Kociszew – 516 zł i z Kociszewa – 500 zł..

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
13 marca 2022

 1. Dziś druga niedziela Wielkiego Postu, czyli Niedziela Ad Gentes, która jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. W wielu miejscach świata ofiarną pracę misyjną podejmują misjonarze duchowni i świeccy. Nie tylko niosą światło Ewangelii, ale także codzienną pomoc. Módlmy się dzisiaj za wszystkich pracujących na misjach, aby doświadczali Bożej pomocy i wsparcia ze strony wspólnoty wierzących. Na bocznym ołtarzu wystawiona jest puszka do której można składać ofiary na rzecz Misji Katolickich.

  Na mszy o godz. 11.00 poświęcenie książeczek i różańców dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej

 2. Gorzkie żale dzisiaj po mszy o godz. 11:00, za tydzień po mszy św. o godz. 9:00.

 3. Zapraszam na nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 10:00 i 17:30. Będziemy kroczyć śladami Zbawiciela i wchodzić w tajemnice Jego męki i śmierci. Drogi Krzyżowe poprzedzone są Mszą św.

 4. W sobotę, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Jest także orędownikiem dobrej śmierci. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz. 16:00 i 17:00. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających.

 5. Serdeczne podziękowania dla panów, którzy już wiele czasu poświęcili i jeszcze poświęcą, aby przystosować Dom św. Teodora do zamieszkania dla uchodźców wojennych. Zostały wstawione nowe drzwi, oraz położona podłoga. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają to dzieło swoją modlitwą i dobrym słowem a także darem materialnym. Szczególnie dziękuję sponsorom. Przy tej okazji pragnę nadmienić, że wszelkie zebrane ofiary na remont kościoła są bezpieczne i nie będą wykorzystane na ten cel.

  Dziękuję również mieszkańcom Grabostowa i Kolonii Grabostów za dwutygodniowy dyżur przy świątyni. Następne dwa tygodnie proszę aby Domem Bożym zaopiekowali się mieszkańcy Kociszewa.

 6. Bóg zapłać za ofiary:
  • na kwiaty do Grobu Pańskiego – bezimiennie 50 zł. i Kolonia Grabostów /od Bujen do Krzyżówek/ 500 zł.
  • na kościół bezimiennie z Grabostowa – 500 zł.
  • na Dom św. Teodora – bezimiennie 50 zł.

 7. Zachęcam do lektury prasy katolickiej: do nabycia tygodnik Niedziela a także, w tym tygodniu, bezpłatny nr dwumiesięcznika ewangelizacyjnego Miłujcie się

 8. W ostatnim czasie odszedł do Pana śp. Andrzej Markowiak: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie…

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
6 marca 2022

 1. Dziś pierwsza niedziela Wielkiego Postu oraz ostatni dzień Kwartalnych dni modlitw o ducha pokuty. Niech czas Wielkiego Postu będzie dla każdego z nas czasem zbliżania się do Boga, pracy nad sobą i wrażliwości na potrzeby innych. Kościół w sposób szczególny zaprasza nas do praktykowania modlitwy, postu i jałmużny. Dzisiejsza niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Gorzkie żale po Mszy Świętej o godz. 9.00. W przyszłą niedzielę Gorzkie żale po Mszy św. o godz. 11.00

 2. W czasie Wielkiego Postu zapraszam serdecznie na Drogę Krzyżową w każdy piątek o godz. 10:00 i 17:30. Niech rozważanie męki Chrystusa będzie dla nas pomocą w przeżywaniu codziennych trudności. Drogi Krzyżowe poprzedzone będą Mszą św.

 3. We wtorek, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

 4. Najbliższa niedziela, 13 marca, będzie niedzielą przygotowującą dzieci do przyjęcia Sakramentu Eucharystii. Msza św. o godz. 11:00 dla dzieci a po Gorzkich Żalach spotkanie duszpasterskie

 5. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. Pod chórem rozprowadzane są skarbonki Caritas. Ich ideą jest odkładanie drobnych ofiar związanych z wielkopostnym umartwieniem i przekazania ich jako jałmużna dla potrzebujących wsparcia

 6. W środę popielcową podczas Mszy św. na doraźną pomoc uchodźcom z Ukrainy zebraliśmy 3370 zł i 10 funtów. Ofiary zostały przekazane za pośrednictwem Kurii Arcybiskupiej do Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
  Jak informowałem w środę popielcową ks. Arcybiskup Grzegorz Ryś zwraca się z prośbą o organizowanie na terenie parafii długotrwałej pomocy dla uchodźców. W związku z powyższym proszę o zgłaszanie się rodzin, które mogłyby przyjąć, lub już przyjęły uchodźców. Proszę o deklarowanie każdej możliwej pomocy. Zdaję sobie sprawę, że podjęcie decyzji o wpuszczeniu kogoś do domu na dłużej nie jest łatwe a mieszkanie z obcymi pod jednym dachem nie jest komfortowe. Ale gdy na ludzkie głowy spadają bomby to trzeba działać szybko. Dlatego proponuję, aby przystosować Dom św. Teodora i w nim pozwolić, przez jakiś czas, zamieszkać uciekającym przed wojną. W ten sposób każdy będzie miał jakiś swój udział w pomocy potrzebującym. Jeśli ten pomysł się komuś bardzo nie podoba, proszę, aby mi to powiedział wprost. Jeśli będzie wiele głosów sprzeciwu to pomysł zostanie porzucony.

 7. Zostały już zamówione kwiaty do Grobu Pańskiego. Bóg zapłać za pierwszą ofiarę, która wpłynęły na ten cel: bezimiennie 50 zł.

 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty Bóg powołał do siebie + Jacka Tokarczyka i + Natalię Błaszczyk. Wypraszajmy zmarłym łaskę życia wiecznego: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 


ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
27 lutego 2022

 1. Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.
 2. Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

 3. We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych będzie sprawowana w środę o godz,, 17.00

 4. W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00 i o godz. 17.00

 5. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

 6. W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. W związku z zaistniałą sytuacją, Środa Popielcowa będzie obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.  Ofiary zebrane tego dnia na tacę będą przeznaczone  na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Msza św. w intencji o pokój na Ukrainie będzie sprawowana o godz. 9.00

 7. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na drogę krzyżową w piątki o godz. 10.00 i 0 godz. 17.30 oraz na nabożeństwo gorzkich żali w 1, 3 i 5 niedzielę po mszy o godz. 9.00, a w 2, 4 i 6 po mszy o godz. 11.00.

 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania po mszy św.
  – w piątek spowiedź święta od godz. 16.30
  – w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz/ 17.00

 9. Bóg zapłać mieszkańcom Kolonii Kociszew za dwutygodniowy dyżur przy kościele. Następne dwa tygodnie proszę o zajęcie się kościołem mieszkańców Grabostowa, Kolonii Grabostów i Bomin.

 10. .Plan intencji mszalnych wywieszony jest w gablocie
 11. W ostatnim czasie Bóg wezwał do siebie + Helenę Malinowską i + Halinę Ogorzałek.

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
20 lutego 2022

 

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 Ośrodek Katechumenalny w Łodzi zaprasza zainteresowanych tematyką małżeństwa, zarówno przygotowujących się do sakramentu jak i żyjących w małżeństwie, na trzymiesięczny kurs, który ma na celu umocnienie wzajemnej więzi, a także osobistej wiary uczestników. Jest to także propozycja dla par, które jeszcze nie podjęły decyzji o narzeczeństwie i szukają w tej płaszczyźnie wsparcia. Spotkania prowadzone przez małżonków, osoby konsekrowane i duchowne będą odbywać się w całości on-line w środy w godz. 19.00-21.00 od 2 marca. Informacje i zapisy na stronie: www.domalzenstwa.pl.

 Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej oraz parafie z Piotrkowa Tryb. zapraszają kobiety (szczególnie: studentki, młode mamy oraz kobiety, które są na początku swojej pracy zawodowej) do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w dniach 3-4 marca o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Seca Jezusowego w Piotrkowie Tryb. (ul. Armii Krajowej 19). Rekolekcje zatytułowane: Ewa – życie między obdarowaniem a zranieniem poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM.

 Ks. abp Grzegorz Ryś zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie zaangażowali się w prace 16 Synodu Powszechnego Kościoła, a którym los Kościoła nie jest obojętny do uczestnictwa w  spotkaniach synodalnych on-line, które będą się odbywać w kolejne poniedziałki marca: 7, 14, 21, 28 o godz. 20.00. Spotkania będą trwały godzinę. Aby zapisać się do grupy synodalnej on-line należy do 1 marca wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy, który znajduje się na archidiecezjalnej stronie synodalnej: www.16synodlodz.pl.

 1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

 2. We wtorek, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Chrześcijanie w Rzymie już od IV wieku obchodzili pamiątkę wybrania Wiecznego Miasta na stolicę Kościoła. To dzień naszej łączności z następcą Świętego Piotra, papieżem Franciszkiem. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie, wypraszając mu Bożą pomoc i opiekę w trudzie pasterskiej posługi w Kościele.

 3. W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.

 4. Dzisiaj msza św. o godz. 11.00 dla kandydatów do Bierzmowania. Po mszy św. spotkanie w sali parafialnej dla klasy VIII.

 5. Plan intencji mszalnych wywieszony w gablocie.

 


SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
13 lutego 2022

 1. Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.

 2. Dziś msza św. o godz. 11.00 dla dzieci pierwszokomunijnych a potem spotkanie duszpasterskie dla ich rodziców.

 3. Za tydzień msza św. o godz. 11.00 dla kandydatów do bierzmowania. Po mszy spotkanie dla klas ósmych

 4. Bóg zapłać mieszkańcom Zagłówek za dwutygodniowy dyżur przy kościele. Następne dwa tygodnie proszę, aby o kościół zadbali mieszkańcy Kolonii Kociszew.
 5. W ostatnim czasie doszło do aktu wandalizmu na naszym cmentarzu. Zostały zdewastowane dęby, które ktoś podciął dookoła. Takie drzewa grożą przewróceniem. Aby je wyciąć potrzebne są odpowiednie zgody, te natomiast uzależnione są od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdyż cmentarz objęty jest jego ochroną. Konserwator wyda opinię dopiero po oględzinach. W tym momencie nic nie możemy zrobić by przyspieszyć wycinkę drzew. Proszę zachować ostrożność i uwagę odwiedzając cmentarz. Najlepiej nie zbliżać się w pobliże drzew. Wycinka będzie wiązała się z koniecznością dokonania nowych nasadzeń. Tak więc, ktoś nieodpowiedzialny naraził nas na kłopoty oraz na koszta.

 6. We wtorek i w środę nie będzie w naszym kościele mszy św. z powodu uczestnictwa ks. proboszcza w rekolekcjach kapłańskich

 7. Bóg zapłać za ofiary na kościół.

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
6 lutego 2022

 1. Dziś piąta niedziela w ciągu w roku kościelnego. Dobry Bóg gromadzi nas na Świętej Wieczerzy, aby karmić słowem i Ciałem Chrystusa. W ten sposób umacnia nas na drodze naszych codziennych zmagań.

 2. Dziś pierwsza niedziela miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz. 9.00.

 3. W piątek, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku Maryja objawiła się Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała wówczas do modlitwy i pokuty. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie. Słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała.

 4. Dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. Szczególną modlitwą będziemy otaczać wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami choroby i cierpienia. Msza Święta w intencji chorych z udzieleniem sakramentu namaszczenia o godz. 9.00.

 5. W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 Msza św. dla dzieci z klasy III. Po mszy św. spotkanie duszpasterskie dla rodziców tych dzieci.

 6. Plan intencji na nadchodzący tydzień wywieszony w gablocie.

 7. W ostatnim czasie uległ uszkodzeniu zabytkowy pomnik rodziny Wolskich. Na szczęście szkody nie są duże. Górna część została zabezpieczona i zostanie zamontowana jak zrobi się ciepło. Przy okazji dziękuję panom, którzy zaangażowali się w pracę przy pomniku.

 8. Bóg zapłać również mieszkańcom Zagłówek za posprzątanie kościoła.

 9. Serdeczne podziękowanie także za wszelkie dobro i za ofiary na potrzeby świątyni

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
30 stycznia 2022

 1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

 2. W środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msze Święte z błogosławieństwem świec w naszej świątyni o godz. 9.00 i 17.00.

 3. Tego dnia obchodzimy także ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego. Ofiary składane na tacę przeznaczone są na wparcie zakonów klauzurowych.

 4. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:
  – w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów i nowe powołania po mszy o godz. 17.00;
  – w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po mszy o godz. 17.00, spowiedź od godz. 16.30;
  – w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej po Mszy Świętej o godz. 17.00.
  W sobotę, 5 lutego przypada również wspomnienie liturgiczne Świętej Agaty, dziewicy i męczennicy. Jest to szczególna orędowniczka w pożarach.

 5. Najbliższa niedziela, 6 lutego, będzie pierwszą niedzielą miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz. 9.00.

 6. Intencje na nadchodzący tydzień wywieszone w gablocie

 7. Bóg zapłać mieszkańcom Bocianichy za dwutygodniowy dyżur w kościele. Następne dwa tygodnie proszę o zadbanie o świątynię mieszkańców Zagłówek

 8. Bóg zapłać za ofiary na remont kościoła: z Bocianichy 500 zł. oraz podczas indywidualnej kolędy w tym tygodniu 700 zł.

TRZECIA NIEDZIELA WCIĄGU ROKU
23 stycznia 2022

 1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych.
 2. We wtorek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

 3. Bóg zapłać mieszkańcom Bocianichy za posprzątanie kościoła i odśnieżenie terenu przy kościele. Za tydzień rozbieranie dekoracji bożonarodzeniowej i sprzątanie kościoła o godz. 10.00.

 4. Podczas indywidualnych wizyt duszpasterskich w ostatnim czasie wpłynęły ofiary na remont kościoła łącznie 2440 zł., dodatkowa bezimienna ofiara 100 zł.
  Na program stypendialny Pierwszy Krok zebrano do puszki 180 zł. Za wszelkie ofiary serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać!

 5. Intencje na nadchodzący tydzień wywieszone w gablocie.

 6. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Marka Kopki. Wszystkim, którzy odeszli do wieczności, wypraszajmy dar życia wiecznego: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
16 stycznia 2022

 1. Dziś druga niedziela tak zwana zwykła – w ciągu roku. Przypomina nam o tym zielony kolor szat liturgicznych. Nowy ornat, w którym odprawiam mszę św., jest darem dla naszej parafii od ks. Wiesława Kamińskiego – przewodniczącego wydziału duszpasterskiego Kurii Arcybiskupiej w Łodzi.

 2. Jutro, 17 stycznia, obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim. Natomiast od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa. 18. stycznia – we wtorek- odbędzie się w WSD w Łodzi Sympozjum Ekumeniczne. /wiadomość na plakacie/ W naszym regionie nabożeństwa ekumeniczne odbędą się:
  19.01.2022 – Kościół Rzymskokatolicki w Zelowie – godz.18.00
  20.01.2022 – Kościół Ewangelicko – Reformowany, ul. Sienkiewicza 14a w Zelowie – godz.18.00

 3. W piątek, 21 stycznia, będziemy obchodzili Dzień Babci, a w sobotę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Niech będzie to czas szczególnej pamięci i życzliwości dla naszych dziadków i babć. Żyjącym wypraszajmy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.

 4. Przez nadchodzące dwa tygodnie bardzo proszę o zajęcie się porządkiem w kościele mieszkańców Bocianichy

 5. Intencje mszalne na nadchodzący tydzień są wywieszone w gablocie.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO
9 stycznia 2022

 1. Dziś w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

 2. Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Chrzest Janowy był zapowiedzią prawdziwego chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.
 3. Dzisiaj po summie krótkie spotkanie duszpasterskie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

 4. W przyszłą niedzielę msza św. o godz. 11.00 dla wszystkich kandydatów do bierzmowania. Po mszy św. spotkanie dla uczniów klas ósmych.

 5. W minionym tygodniu zakończyliśmy wizytę kolędową, która odbywała się w świątyni. Dziękuję tym wszystkim, którzy ją podjęli. Za serdeczność, za wspólną modlitwę, za liczną obecność, za ofiary złożone na potrzeby remontowe świątyni składam serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać! Istnieje jeszcze możliwość indywidualnego umówienia się na kolędę w swoim domu.

 6. Z tytułu kolędy w minionym tygodniu zebraliśmy na remont 9650 zł. Dodatkowo za rozprowadzoną kredę i kadzidło w Święto Trzech Króli – 470 zł. Wpłynęła także indywidualna bezimienna ofiara z Kociszewa Kolonii – 500 zł. Serdeczne Bóg Zapłać!

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
2 stycznia 2022

 1. Trwamy w radości z narodzin Chrystusa, obchodząc drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Modlimy się dzisiaj, aby Bóg napełnił cały świat swoją chwałą i ukazał się wszystkim narodom.

 2. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Będziemy wspominać Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli oddać pokłon Jezusowi. To wydarzenie zapowiada, że Zbawiciel nie przyszedł tylko do wybranych, ale do wszystkich ludzi na ziemi. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego. Przed mszą św. będzie można nabywać kadzidło i kredę. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji przeznaczone są na fundusz remontowy naszego kościoła

 3. Jednocześnie będzie to Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę zostaną przeznaczone na cele misyjne.

 4. Piątek, 7 stycznia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa po mszy o godz. 17:00. W godzinach przedpołudniowych udam się do chorych z posługą sakramentalną.

 5. W najbliższą niedzielę, 9 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Będzie to druga niedziela miesiąca. Po mszy św. o godz. 11.00 spotkanie duszpasterskie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

 6. Trwa wizyta duszpasterska zwana kolędą. Odbywa się ona w zmienionej formie. Przeżywamy ją w kościele parafialnym, w formie wspólnej modlitwy za mieszkańców z poszczególnych wiosek. W dni powszednie zapraszam całe rodziny, lub przynajmniej przedstawicieli rodzin na Mszę św. o godz. 17:00. Modlić się będziemy o potrzebne łaski dla naszych rodzin, przyjmując błogosławieństwo dla wszystkich domowników. Każdy też otrzyma specjalnie przygotowane teksty modlitw do odmówienia w domu. Można też przynieść ze sobą do kościoła wodę – zostanie ona poświęcona, aby po powrocie do domu, w obecności całej rodziny poświęcić mieszkanie . Na zakończenie Mszy św. rodziny lub ich przedstawiciele, podchodzą do kapłana, by otrzymać kolędowe błogosławieństwo i zanieść je do swoich domów. Proszę, informujcie swoich bliskich, sąsiadów, znajomych o takiej formie tegorocznej „Kolędy”. Niech wszyscy z naszej Parafii wykorzystają okazję, aby przyjąć Boże Błogosławieństwo.

  Plan spotkań kolędowych przedstawia się następująco:
  3 I       Zagłówki
  4 I       Zabłoty
  5 I       Karczmy, Kolonia Karczmy, Kuźnica
  7 I       Dąbrowa
  8 I       Pawłowa

  W poniedziałek 3 I i w środę 5 I o godz. 10.00 dodatkowe spotkanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do kościoła wieczorem.

  Dla tych, którzy mimo wszystko wolą osobiste spotkanie z księdzem w swoim domu jest taka możliwość po indywidualnym umówieniu się z księdzem proboszczem.

 7. W minionym czasie na remont kościoła wpłynęły ofiary:

           – z tytułu przyjęcia opłatków wigilijnych – 2125 zł

            – z tytułu kolędy w pierwszych czterech dniach spotkań kolędowych – 9800 zł.


ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI
1 stycznia 2022

 1. Dziś Nowy Rok – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. Msze Święte według porządku niedzielnego. Przypominamy, że dzisiaj obowiązuje uczestnictwo we Mszy Świętej i powstrzymanie się od prac niekoniecznych (święto nakazane).

 2. Od 1967 roku u progu Nowego Roku obchodzony jest także Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Błagajmy dziś Boga przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki o pokój w naszych rodzinach, społecznościach i na całym świecie.

 3. Dziś także przypada pierwsza sobota miesiąca. Naszą modlitwą wynagradzajmy Niepokalanemu Sercu Maryi wszelkie zniewagi i grzechy popełniane przez ludzkość. Po mszach świętych wystawienie Najświętszego Sakramentu i krótkie nabożeństwo okolicznościowe.

 4. Trwa wizyta duszpasterska zwana kolędą. Odbywa się ona w zmienionej formie. Przeżywamy ją w kościele parafialnym, w formie wspólnej modlitwy za mieszkańców z poszczególnych wiosek. W dni powszednie zapraszam całe rodziny, lub przynajmniej przedstawicieli rodzin na Mszę św. o godz. 17:00. Modlić się będziemy o potrzebne łaski dla naszych rodzin, przyjmując błogosławieństwo dla wszystkich domowników. Każdy też otrzyma specjalnie przygotowane teksty modlitw do odmówienia w domu. Można też przynieść ze sobą do kościoła wodę – zostanie ona poświęcona, aby po powrocie do domu, w obecności całej rodziny poświęcić mieszkanie . Na zakończenie Mszy św. rodziny lub ich przedstawiciele, podchodzą do kapłana, by otrzymać kolędowe błogosławieństwo i zanieść je do swoich domów. Proszę, informujcie swoich bliskich, sąsiadów, znajomych o takiej formie tegorocznej „Kolędy”. Niech wszyscy z naszej Parafii wykorzystają okazję, aby przyjąć Boże Błogosławieństwo.

  Plan spotkań kolędowych przedstawia się następująco:
  3 I     Zagłówki
  4 I     Zabłoty
  5 I     Karczmy, Kolonia Karczmy, Kuźnica
  7 I     Dąbrowa
  8 I     Pawłowa

  W poniedziałek 3 I i w środę 5 I o godz. 10.00 dodatkowe spotkanie dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do kościoła wieczorem.

  Dla tych, którzy mimo wszystko wolą osobiste spotkanie z księdzem w swoim domu jest taka możliwość po indywidualnym umówieniu się z księdzem proboszczem.

 5. Na początku Nowego Roku wszystkim parafianom i gościom składam najlepsze życzenia. Niech Dobry Bóg udziela wam hojnie swojego błogosławieństwa, obdarza radością i pokojem oraz wspomaga w chwilach trudności i doświadczeń. Niech Maryja, którą dzisiaj czcimy jako Bogarodzicę, otacza wszystkich płaszczem swojej opieki.

NARODZENIE PAŃSKIE
25 grudnia 2021

 1. Bardzo serdecznie dziękuję za przygotowanie kościoła na święta. Dziękuję za ofiarowane i przywiezione choinki, za dekorację, za posprzątanie – wszystkim zaangażowanym parafianom serdeczne Bóg Zapłać!! W Boże Narodzenie Msze Święte w naszej świątyni są sprawowane o godz. 9.00 i 11.00
 2. Jutro – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Jest to ostatnia niedziela roku kalendarzowego i obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Naszą modlitwą otaczamy wszystkie rodziny, aby wzrastały w świętości, aby były środowiskiem umacniania wiary, nadziei i miłości oraz troski o każdego, szczególnie starszych i przeżywających życiowe trudności.

 3. W piątek, 31 grudnia, ostatni dzień roku kalendarzowego. Nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Świętej o godz. 17.00. Za publiczny śpiew hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

 4. Zwykle po świętach, w atmosferze Bożego Narodzenia, spotykaliśmy się na „Kolędzie” . Kapłan odwiedzał parafian modląc się w ich mieszkaniach, prosząc o błogosławieństwo dla rodzin na Nowy Rok. W tym roku,ze względu na panującą pandemię wizytę duszpasterską czyli ‘Kolędę” będziemy przeżywać w kościele parafialnym, w formie wspólnej modlitwy za mieszkańców, czyli rodziny z poszczególnych wiosek. W dni powszednie zapraszam całe rodziny, lub przynajmniej przedstawicieli rodzin na Mszę św. o godz. 17:00. Modlić się będziemy o potrzebne łaski dla konkretnych rodzin, podejmując także błogosławieństwo Pana Boga dla wszystkich domowników. Każdy też otrzyma specjalnie przygotowane teksty modlitw do odmówienia w domu. Można też przynieść ze sobą do kościoła w małych buteleczkach wodę – zostanie ona poświęcona, aby po powrocie do domu, w obecności całej rodziny poświęcić mieszkanie . Na zakończenie Mszy św. rodziny lub ich przedstawiciele, podchodzą do kapłana, by otrzymać kolędowe błogosławieństwo i zanieść je do swoich domów. Będzie też okazja do złożenia kolędowych ofiar na potrzeby remontowe naszego kościoła. Trudny, epidemiczny czas, pełen lęków, zagrożeń, chorób, niech mobilizuje wszystkich do wspólnej modlitwy, szczególnie w rodzinach – i taka forma tegorocznych spotkań kolędowych może być ku temu doskonałą okazją. Proszę także, informujcie swoich bliskich, sąsiadów, znajomych o takiej formie tegorocznej „Kolędy”. Niech wszyscy z naszej Parafii wykorzystają okazję, aby przyjąć Boże Błogosławieństwo.

  Plan spotkań kolędowych przedstawia się następująco:
  27 XII Kociszew,
  28 XII Kolonia Kociszew
  29 XII Grabostów, Kolonia Grabostów i Bominy.
  30 XII Bocianicha
  3 I Zagłówki
  4 I Zabłoty
  5 I Karczmy, Kolonia Karczmy, Kuźnica
  7 I Dąbrowa
  8 I Pawłowa

  Dla tych, którzy mimo wszystko wolą osobiste spotkanie z księdzem w swoim domu będzie taka możliwość po indywidualnym umówieniu się z księdzem proboszczem.

  „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” – tymi słowami Święty Jan obwieszcza nam tajemnicę narodzin Chrystusa. Dziś, w uroczystość Narodzenia Pańskiego, pochylamy się nad tajemnicą Boga, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Niech to wydarzenie napełnia nas radością i Bożym światłem. Wszystkim parafianom i gościom życzę radosnego świętowania, otwartości na przychodzącego Pana i Jego moc. Niech Bóg udziela wam obficie swoich darów, wspomaga swoim słowem i błogosławieństwem na drogach codzienności.

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU

19 grudnia 2021

 1. Dziś czwarta – ostatnia niedziela Adwentu. Wykorzystajmy te kilka dni adwentowego oczekiwania na duchowe przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Módlmy się, aby nasza gorliwość wzrastała w miarę zbliżania się święta oraz abyśmy godnie obchodzili tajemnicę narodzin Syna Bożego.

 2. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami sanitarnymi w kościołach obowiązują następujące zasady uczestnictwa w nabożeństwach:
 • należy mieć zasłonięte usta i nos
 • należy zachować 1,5 metrowych odległości między osobami
 • limit 30 % obłożenia budynku /czyli miejsc siedzących i stojących/. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione, tzw. ozdrowieńcy oraz posiadający aktualnie wykonane testy. Osoby te powinny legitymować się odpowiednim dokumentem

  Stosowne fragmenty rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 wywieszone są w gablocie.
 1. Wszystko wskazuje na to, że we wtorek ks. proboszcz zakończy izolację domową. W związku z tym od środy do piątku włącznie zapraszamy codziennie na Msze Święte roratnie o godz. 7:00. Od 6:30 śpiewać będziemy Godzinki

 2. W piątek, 24 grudnia, wraz z bliskimi zasiądziemy przy wigilijnym stole. Zadbajmy o religijny wymiar tej wieczerzy. Niech towarzyszy nam modlitwa, czytanie fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza o narodzeniu Chrystusa, łamanie opłatkiem oraz śpiew kolęd. Zachowajmy tradycyjny postny charakter wieczerzy. Niech będzie to czas rodzinnego spotkania, przepełniony życzliwością, dobrocią, a także okazja do pojednania w naszych małych wspólnotach. Pamiętajmy w modlitwie także za tych, których w tym roku przy stole wigilijnym zabraknie.

 3. Świętowanie tajemnicy narodzenia Pańskiego rozpoczniemy w Wigilię Mszą o godz. 22.00, zwaną Pasterką. Pół godziny wcześniej serdecznie zapraszam na celebrację Jutrzni aby wspólnie czytając psalmy i śpiewając kolędy, oczekiwać przyjścia Pana. Pozostałe Msze Święte w dzień Narodzenia Pańskiego o godz. 9:00 i 11:00.

 4. W najbliższą niedzielę, 26 grudnia, w drugi dzień świąt, przypada święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Msze Święte będą sprawowane w naszej świątyni według stałego porządku.

 5. W zakrystii są jeszcze do nabycia pobłogosławione opłatki na stół wigilijny. Można nabywać również świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

 6. Bardzo proszę o posprzątanie kościoła na święta mieszkańców Zabłot. Ponawiam również prośbę, aby kandydaci do Bierzmowania /młodzież klas ósmych/ wraz z rodzicami przyozdobili świątynię na nadchodzące święta. Trzeba ustroić Żłóbek, ubrać choinki. Ufam, że młodzież pod kierunkiem dorosłych chętnie podejmie ten trud.

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

12 grudnia 2021

 1. Dziś trzecia niedziela Adwentu, od pierwszych słów antyfony na wejście: „Radujcie się zawsze w Panu (…)” nazywana po łacinie „Gaudete”. Słowa te zostały zaczerpnięte z Listu Świętego Pawła do Filipian i wyrażają adwentową radość z bliskości Pana. Podkreśla ją również stosowany dziś jaśniejszy kolor szat liturgicznych.

 2. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie rodzin. Będziemy wypraszać Bożą pomoc, aby nasze rodziny były środowiskiem wzrostu wiary, nadziei i miłości.

 3. Jutro, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

 4. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To także dzień 85. urodzin papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszej modlitwie o następcy Świętego Piotra i wypraszajmy obfitość Bożych darów w prowadzeniu owczarni Chrystusowej.

 5. Można jeszcze nabyć małe świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcam do wsparcia tej inicjatywy. W zakrystii są także pobłogosławione opłatki na stół wigilijny.

 6. Ks. proboszcz został objęty kwarantanną domową. W związku z zaistniałą sytuacją nie będzie sprawowanych w tygodniu Mszy Św. Zamówione intencje zostaną odprawione w nowym roku, po uzgodnieniu terminów z ofiarodawcami. Odwołane także zostaje dzisiejsze spotkanie duszpasterskie dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Nie będzie też sobotniego dnia skupienia oraz spotkania w przyszłą niedzielę dla kandydatów do Bierzmowania

 7. Bóg zapłać mieszkańcom Karczm, Kol. Karczmy i Kuźnicy za sprzątanie kościoła. O przejęcie dyżuru proszę teraz mieszkańców Zabłot.
  Zwracam się również z prośbą aby kandydaci do Bierzmowania wraz z rodzicami przyozdobili świątynię na nadchodzące święta. Trzeba ustroić Żłóbek, ubrać choinki. Jest sporo pracy, ale młodzież pod kierunkiem dorosłych na pewno sobie poradzi.

 8. Dziś wychodząc z kościoła można złożyć ofiarę do puszki na Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej. Grupą, którą szczególnie wspiera FOM, są kobiety w ciąży i do 6-go miesiąca po urodzeniu dziecka, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji bytowej.

 9. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia tygodnik Niedziela w cenie 8 zł.

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
5 grudnia 2021

 1. Dziś druga niedziela Adwentu. Trwamy w radosnym czasie oczekiwania na spotkanie z Panem. Jednocześnie już po raz 22. obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Wspieramy modlitwą wspólnoty chrześcijan mieszkających za naszą wschodnią granicą. Po Mszy Świętej możemy także wesprzeć naszych braci i siostry na Wschodzie ofiarą do puszek.

 2. Dziś także pierwsza niedziela miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja po Mszy Świętej o godz. 9.00

 3. Jutro, w poniedziałek, 6 grudnia, w liturgii przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących.

 4. W środę, 8 grudnia, będziemy obchodzili uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu Kościół upamiętnia tajemnicę Maryi, która jako jedyna z ludzi została poczęta bez zmazy grzechu pierworodnego. Ta prawda wiary towarzyszy Kościołowi od samego początku. Dzisiaj jej wyrazem jest także śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które śpiewamy w Adwencie przed Roratami. W naszej świątyni Msze Święte tego dnia o godz. 7.00 i 17.00.

 5. W przyszłą niedzielę Msza św. o godz. 11.00 z nauką dla dzieci klas trzecich a po mszy spotkanie duszpasterskie dla ich rodziców.

 6. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszam serdecznie wszystkich na Msze Święte roratnie o godz. 7.00. W sobotę dodatkowe Roraty także o godz. 17.00

 7. W Adwencie będziemy także przeżywali dzień skupienia w sobotę 18 grudnia. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w przygotowaniu do świąt. Program Adwentowego Dnia skupienia: od godz. 8.30 spowiedź o 9.00 Msza św z nauką rekolekcyjną i po południu spowiedź od godz. 16.00 i Msza św z nauką o godz. 17.00. Tego dnia chciałbym także odwiedzić ze spowiedzią i Komunią św. chorych, do których nie chodzę w pierwsze piątki. Proszę o zgłaszanie adresów

 8. Można nabyć świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zachęcam do wsparcia tej inicjatywy. Świeca duża w cenie 13 zł a mała 6 zł. W zakrystii i kancelarii są także do nabycia pobłogosławione opłatki.

 9. Bóg zapłać mieszkańcom Karczm, Kol. Karczmy i Kuźnicy za  sprzątanie kościoła.

 10. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Do nabycia tygodnik Niedziela w cenie 8 zł.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU
28 listopada 2021

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

 2. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Eucharystia daje życie”. W trzecim już roku, będziemy pochylać się nad tematem „Posłani w pokoju Chrystusa”. Mottem biblijnym będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „…ten kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6,57).

 3. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszam serdecznie wszystkich na Msze Święte roratnie; szczególne zaproszenie kieruję do dzieci i młodzieży. W naszym kościele Roraty codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 7:00, a w soboty dodatkowo o godz. 17:00. Przed roratami o godz. 6:30 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP

 4. W Adwencie będziemy także przeżywali dzień skupienia w sobotę 18 grudnia. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby wziąć udział w przygotowaniu do świąt. W tym dniu możemy skorzystać także z sakramentu pokuty i pojednania. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnie dni Adwentu. Zachęcam do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana.

 5. W sobotę, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. W czasie Mszy Świętej o godz. 17:00 będziemy polecać wszystkich górników i wypraszać im Bożą opiekę.

 6. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca:
        -w czwartek adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania;
        -w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa;
        -w sobotę wystawianie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej.
  Nabożeństwa po Mszy Świętej wieczornej.
 1. Dziś, na zakończenie mszy św., poświęcenie opłatków wigilijnych. Opłatki będzie można nabywać w zakrystii lub w kancelarii parafialnej. Ofiary składane z tej okazji przeznaczone zostaną na prace remontowe przy naszym kościele

 2. Możemy także wesprzeć potrzebujących poprzez zakup świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca już na stałe wpisuje się w tradycje przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego. Świeca duża w cenie 13 zł a mała 6 zł.

 3. Bóg zapłać mieszkańcom Pawłowej za to, że dbali o świątynię w ostatnich tygodniach. Przez kolejne dwa tygodnie proszę o sprzątanie kościoła mieszkańców Karczm, Kol. Karczmy i Kuźnicy.

 4. W minionym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Czesławy Drobniewskiej

 

21 listopada 2021

JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA

 1. Mamy Króla! Jest nim Jezus Chrystus – Zbawiciel, Król wszechświata. Należymy do królewskiego rodu i z Chrystusem mamy udział w królewskim kapłaństwie. Znakiem Jego królowania nie jest jednak korona, lecz krzyż zbawienia, który wisi na ścianach naszych domów, jest wpisany w nasze serca i którym znaczymy siebie, gdy stajemy do modlitwy. A ponieważ szlachectwo zobowiązuje, niech świadomość przynależności do królewskiego rodu zobowiązuje nas do godnego życia.

 2. Kolejny rok liturgiczny kończymy uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Za publiczne odmówienie aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego możemy dziś uzyskać odpust zupełny. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Po Mszy Świętej o godz. 9:00 uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia.

 3. Dziś, po Mszy św. o godz, 11:00, w domu parafialnym, spotkanie przygotowujące do bierzmowania dla młodzieży klas ósmych.

 4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Roraty w naszym kościele codziennie w dni powszednie o godz. 7.00.

 5. W związku z obchodzonym Światowym Dniem Ubogich podejmujemy akcję Tytka Charytatywna. Możemy pobrać z kościoła papierową torbę, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przekazujemy potrzebującym pomocy w naszym otoczeniu lub przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary zostaną przekazane ubogim w parafii w postaci paczek.

 6. Ofiary, które dziś złożyliśmy na tacę przeznaczone są na potrzeby WSD w Łodzi. Natomiast wychodząc ze świątyni, można złożyć swoją ofiarę na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej. Środki zebrane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce.

 7. W minioną niedzielę przeżywaliśmy odpust parafialny. Jeszcze raz pragnę wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i udział w niej bardzo serdecznie podziękować. Bóg Zapłać!

 8. Miło mi poinformować, że działa już internetowa strona parafialna. Niestety musi działać pod nowym adresem: www.kociszewparafia.pl . Nie udało się odzyskać starej domeny. Aby wejść na stronę, trzeba na razie wpisywać cały adres, ale z czasem wyszukiwarka nauczy się znajdować naszą stronę. Bardzo dziękuję panu Łukaszowi za zaangażowanie i zajęcie się tą sprawą. Bóg Zapłać.

 9. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Pawłowej za posprzątanie kościoła.

14 listopada 2021

 1. Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

 2. Dziś przeżywamy w naszej parafii odpust ku czci św. Teodora Męczennika. Uroczysta Summa Odpustowa o godz. 12:00, po niej Procesja Eucharystyczna. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. Dr Waldemar Bartocha wykładowca Liturgiki na UKSW w Warszawie oraz notariusz Kurii Arcybiskupiej Łódzkiej.

 3. Obchodzimy dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku obejmujemy szczególną modlitwą prześladowanych chrześcijan w Libanie Obchodzimy także Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka w 2016 r. na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Niech nasze serca i oczy będą wrażliwe na tyle, by dostrzegać potrzebujących i ubogich, którzy czasem żyją blisko nas. Wychodząc ze świątyni można pobrać pamiątkowy obrazek z modlitwą, ulotkę z informacjami oraz złożyć swoją ofiarę na rzecz prześladowanych wyznawców Chrystusa w Libanie

 4. Za tydzień ostatnia niedziela roku liturgicznego – uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po mszy św. o godz. 9:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Akt Ofiarowania NSJ
  Będzie to trzecia niedziela miesiąca. Na Mszę Świętą o godz. 11:00 szczególnie zapraszam młodzież przygotowującą się do Bierzmowania. Po mszy spotkanie duszpasterskie dla klas VIII oraz starszych.

 5. Bóg zapłać mieszkańcom Dąbrowy za prace jakie wykonali w związku z uprzątnięciem liści, oraz sprzątaniem kościoła.
  Bardzo proszę, aby o świątynię zadbali teraz mieszkańcy Pawłowej
 6. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszły:
  – śp. Mieczysława Pawłowska i śp. Krystyna Kaczmarek
  Pamiętajmy o nich w modlitwach.