Ogłoszenia na Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.
  2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.
  3. Dziś po mszy o godz. 11:00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żal.
  4. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie… Okazja do spowiedzi świętej codziennie pół godziny przed mszą świętą. W wielką środę spowiedź wieczorna w godzinach od 20:00 do 21:30
  5. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18:00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 22:00. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Sław języku tajemnicę, za co można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 7:00, a następnie adoracja będzie trwać aż do rozpoczęcia liturgii Męki Pańskiej.
  6. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Podczas adoracji odbywać się będzie tradycyjna zbiórka ofiar na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W naszym kościele tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 22:00 i przez Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Przypominam też, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
    W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcam do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia; przy wyjściu ze świątyni można zaopatrzyć się w obrazki „Jezu, ufam Tobie” z jej tekstem.
  7. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zachęcam do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu już od godz. 7:00. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem…
    Od godz. 8:00 do godz. 10:00 będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. A po godz. 10:00 udam się z poświęceniem pokarmów według zgłoszonych adresów. Ofiary z racji poświęcenia pokarmów przeznaczamy na remont kościoła.
  8. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 19:00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Na tę liturgię przynieśmy świece.
  9. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6:00 /uwaga!!! zmiana czasu na letni/ uroczystą procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy wszystkim, że Pan zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji celebrować będziemy uroczystą Eucharystię). W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte o godz9:00 i 11:00. W niedzielę o godz. 12:15 msza w DPS Zabłoty
  10. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu pańskiego: od Zabłot – 300 zł., od Kociszewa – 645 zł. od Karczm, Koloni Karczmy i Kuźnicy – 620 zł., bezimiennie z Bomin 50 zł. i z Kociszewa 20 zł.
  11. Bóg zapłać za ofiarę na system multimedialny z racji przeżytych rekolekcji parafialnych – 3 100 zł.
  12. W dniu wczorajszym odbył się pogrzeb śp. Agaty Król. W jej intencji módlmy się: Wieczny odpoczynek